WBS 2012 Review

Další sezona Woodbike Series je za námi a je čas na ohlédnutí a rekapitulaci. Začala brzy, nejdříve ze všech sjezdových seriálů, březnovým závodem v Otrokovicích. Zdejší povrch dokáže rychle zareagovat na první hřejivé paprsky jarního slunce a proto je tato lokalita na zahájení seriálu velmi vhodná. A potom už postupně pokračovaly jednotlivé závody jako články řetězu až k říjnovému finále v Luhačovicích. Do letošního šampionátu bylo zařazeno opět 7 podniků, „asfaltové“ Želechovice nahradil po krátké přestávce Zlín, ve znamé lokalitě na Lesňáku. A to je prostě bikerallyová klasika, která do kalendáře patří stejně jako třeba Monte Carlo do MS 🙂

Na naprosté většině WBS bylo počásko přívětivé, pouze finále v Luha nám svatý Petr ztížil nekonečnými proudy vody. Všechny závody byly uspořádány v tradičně vysokém pořadatelském standartu, ať už po stránce zdravotnického zabezpečení, vyznačení tratí nebo on-line výsledků. Na většině závodů pořadatelé vypláceli prize money pro nejlepší. Stejně tak se jelo o slušné prémie v celkovém hodnocení seriálu. Mezi výčtem toho, co se podařilo, nesmím zapomenout na spuštění nové, přehlednější podoby oficiálního webu bikegeneration.cz. Pro vítěze každého závodu byl připraven žlutý trikot WBS…

Sezona 2012 v číslech:

· Odjelo se 7 závodů s celkem 29 rychlostními zkouškami. Nejvíce RZ bylo v Otrokovicích (5 RZ), ostatní podniky měly shodně 4 měřené úseky.

· Vítězové RZ:

13x Martin Kolajík

4x Tomáš Huňa

3x Martin Hoferek

2x Kamil Tatarkovič, Lukáš Nášel, Pavel Čep, Martin Slovák

1x Tomáš Musil, Tomáš Navrátil, Daniel Mikel

· Počty startujících jezdců na jednotlivých závodech:

Otrokovice    147

Slopné          133

Zlín               132

Trnava          123

Lípa              108

Luhačovice      92

Kopná             92

To je celkem 827 racer’s za sezonu, s nárůstem 160 jezdců oproti loňskému roku! V průměru to znamená 23 jezdců na jednom závodě navíc. A to je jistě povzbuzení pro všechny pořadatele WBS.

· A nejdelší a nejkratší RZ seriálu? Pro tento účel nám tradičně poslouží doba nutná k jejich projetí nejrychlejším jezdcem. Nejdelší RZ z celého seriálu tak byla RZ2 (pravá) v Luhačovicích, nejrychlejší Daniel Mikel na její projetí potřeboval 1:25,4. Hlavně kvůli pomalému, blátivému povrchu překonal i tradičně nejdelší pravou RZ na Kopné. Naopak nejkratší byla poslední RZ4 ve Zlíně. Nejrychlejšímu Pavlu Čepovi na její projetí stačil čas pouze 0:45,8.

· Nejdelší a nejkratší závod seriálu 2012 a jeho absolutní vítěz:

Luhačovice            čas vítěze 5:39,4          Daniel MIKEL

Otrokovice             čas vítěze 5:10,6          Kamil TATARKOVIČ

Kopná                   čas vítěze 4:59,4           Martin KOLAJÍK

Trnava                   čas vítěze 4:17,5          Tomáš HUŇA

Slopné                   čas vítěze 4:10,9          Martin KOLAJÍK

Zlín                        čas vítěze 3:49,0          Pavel ČEP

Lípa                       čas vítěze 3:43,9          Martin HOFEREK

Martinu Kolajíkovi se podařilo vyhrát dva závody a obhájit loňské celkové vítězství. A to měl ještě v Otrokovicích stejný součet časů a o vítězství Kamila Tatarkoviče rozhodl jen lepší čas v první RZ. Podobná situace nastala i na Trnavě, kde Martin Slovák dosáhl stejného celkového času s Tomášem Huňou. Rychlejší RZ1 přiřkla vítězství na Tomovu stranu.

V tuto chvíli probíhají jednání nad finančním zabezpečením dalšího ročníku, takže je zatím předčasné dělat prognózy, jak vlastně bude vypadat. Každopádně většina pořadatelů projevila zájem s námi pokračovat a pořádat sjezdové závody i v nadcházející sezóně. Takže WBS 2013 bude!

-Zd-, foto J.Laštůvka a T.Vondráčková

(function(d, s, id) {
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) return;
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = „//connect.facebook.net/cs_CZ/all.js#xfbml=1“;
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, ‚script‘, ‚facebook-jssdk‘));

//