Malý přidal další vítězství

Období dešťů. Začalo po zlínském roundu na Lesňáku a postihlo pořadatele z Podkopné Lhoty už následující víkend, kdy si na Penzionu Kopná dali dostaveníčko crosscountry bikeři. A bahenní lázně na Kopné pokračovaly i další víkend,  při finálovém závodě Fagus bikerally Kopná.

Ne, nemám pomatení mysli z toho vedra. To jsem si jen vzpomněl na loňský ročník bajkové Kopné a uvědomil si, čím vším si musí pořadatelé a hlavně jezdci projít. Déšť, zima, vedro, prách, asfalt – to je bikerally. Musíš být všestranný a umět zajet na všem, pokud chceš být úspěšný…

180408_0178 kopie

Rtuť teploměru olizovala 35° ve stínu a všichni milovníci Gergel woodbike série se sešli o prvním srpnovém víkendu na Podkopné Lhotě, při dalším ročníku Fagus bikerally Kopná. A všichni na startu věděli, že tady půjde o hodně. Protože závodit v rodišti legendárního rallysprintu, to není jenom tak. Závod byl rozdělený, tak jak je na Podkopce zvykem, na dva dny. V pátek proběhly tréninky a pak Night bikerally show.

180308_0121 kopie

Noční závod se odjel na tzv. „pravé trati“, respektive její horní půlce po louce s divácky atraktivním skokem uprostřed. Tradičně byl přehlídkou všemožných světel a jejich důmyslných systémů připevnění na kole, helmě, jezdci a tak dále. Heslo „izolepa drží vše“ zase zvítězilo J Do tmy odstartovalo 39 riderů a taky dvě holky, které se toho rozhodně nebály a za to jim respekt! Nejrychleji se s tratí popral Martin Kolajík před Radimem Novosádem a Tomem Klanicou.

180308_0056 kopie

Sobotní závod se odjel na dvou klasických úsecích, každý z nich se jel dvakrát a oba úseky několikrát křižovaly cestu Podkopnou Lhotou. Ale pro místní pořadatele to není neřešitelný problém a prostě cestu uzavřeli a bylo vybavené! Vysoké teploty a prách umocňovaly náročnost tratě, která sice není nejtechničtější, ale extrémně kluzký povrch dal závodu úplně nový rozměr. Chybám se nevyhnul nikdo v průřezu celým startovním polem. Už v tréninku trefil Jirka Frýželka jeden sloupek a závod tak sledoval se zápěstím v sádře. Závod tak přišel o jednoho z favoritů a lídra průběžné klasifikace. Problémům se nevyhli ani další favorité od Radima Novosáda, přes Petra Malého, Davida Šůstka, Martina Kolajíka až po Tomáše Huňu.

180408_0002 kopie

Velkým překvapením závodu se stal navrátilec Martin Hoferek, který všem ukázal, že nepatří do starého železa (i když byl premiérově zařazen do Gentlemanů nad 35 let, a to i přes Hoferovy protesty), svoji kategorii ovládl a v cíli byl na desetinu ve stejném čase s Tomem Navrátilem, který závod zakončil na druhém místě absolutně!

180408_0031 kopieOd první RZ se jelo ohromné tempo, o čemž svědčí drobný výlet mimo trať Malého a pády Šůstka a Kolajíka. Je potřeba si závod udělat zajímavější a mít co stahovat hned od začátku, že… Zdaleka nejhůře však dopadl čerstvý ženáč Marek Pavlas řečený Hardy. Smotal se kousek před cílem a spadl do keřů pod mez. Odneslo to koleno, následoval převoz do špitálu, operace, pár drátů… Všichni mu přejeme rychlé uzdravení a hlavně aby mladá paní nenabyla dojmu, že už ho bike vlastně ani nebaví a měl by se prodat… Naopak nejlépe začal Radim Novosád, pronásledovaný Tomáši Huňou a Navrátilem. Ve druhém průjezdu za to vzali Šůsťa s Kolajosem a posunuli se do první osmičky. Vedení si třetím časem udržel Novosád.

180408_0186 kopie

Třetí test ovládl Petr Maloch Malý a posunul se na druhé místo za Huňu. Z vedoucí pozice se po pádu propadl až do druhé desítky Novosád. Jako na houpačce… Na poslední RZ si vybral svůj díl smůly Tomáš Huňa a po pádu uvolňuje místo Malému, před Navrátilem a Hoferkem. Druhé a třetí místo dokonce ve stejném čase, takže rozhoduje čas první RZ.

Na dotaz, jaký byl z jeho pohledu druhý vyhraný závod série po sobě, Maloch odpověděl: „Dolů a nahoru. Kluci začali vysoké tempo, které jsem nechtěl hned úplně od první erzety jet. I tak jsem šel mimo trať a vznikla ztráta, kterou jsem chtěl na dalších erzetách stáhnout. Podařilo se mi to. Hodně mi pomohl souboj o první místo, kde se kluci sami po chybách vyřadili z předních míst. Zbývala poslední rychlostka a já měl stahovat půl vteřinové manko na prvního. Tak jsem si řekl, že zkusím zatáhnout. Byla to jízda na 120 procent a i s výletem do pásek jsem poslední erzetu vyhrál a po chybě Toma Huni i celý závod. Byl to jeden z nejhezčích závodů, co jsem kdy jel, i přes ty náročné horké podmínky“.

180408_0097 kopie

Juniorskou kategorii ovládl Tom Škarek před Martinem Hájkem a Filipem Dočekalem. V kategorii Střelci do 15 let zvítězil Adam Kappel, dvojku bral Martin Kadlec před Kryštofem Húštěm. O pořadí v hardtailech se opět bojovalo do posledních metrů – zvítězil nakonec Ondra Kikin Krhánek před Dominikem Slováčkem a Ondrou Doleželem. Slunečné počasí si přijela užít taky šestice žen. Nejrychlejší byla Míša Šantavá, před Denisou Martínkovou a Evou Adamovou. Gentlemen nad 35 ovládl Martin Hoferek, Legendy nad 45 let potom Jan Húšť.

180408_0139 kopie

Velké díky patří celé pořadatelské partě kolem Josefa Minaříka. Opět pěkně uspořádaný závod v nádherném prostředí, završený stylovým vyhlášením vítězů s velkými poháry a hodnotnými cenami od Fagusu.  A v neposlední řadě patří velký dík taky všem jezdcům a fanouškům u tratě, že to v tom vedru vydrželi, bez vás by nás to nebavilo! Pac a pusu, užijte si zbytek prázdnin a vidíme se 28. září na další tradiční lokalitě, kterou je Trnava u Zlína.