Fagus bikerally Kopná pro Gergela

Dalším prázdninovým dílem Gergel Woodbike series byla Fagus bikerally Kopná začátkem srpna. S tradičním centrem u Myslivecké chaty pod Pensionem Kopná a pod taktovkou zkušeného Pepy Minaříka. Vše odstartovala v pátek večer Night bikerally show, kdy se na trať vydalo 44 jezdců vyzbrojených všemožnou osvětlovací technikou. Jelo se ve dvou jízdách na součet časů. Nejrychleji se s tímto prologem vypořádal Tomáš Huňa. Nejvíc ale nechtěně utkvěl v paměti Malochův maxi crash na jediném skoku na trati – vypnutí nohy a frontflip jako kráva. Docela všem zatrnulo. Naštěstí byl v cajku a v sobotu mohl jít k zemi znovu… Prostě víkend, na který bude chtít Petr Malý co nejrychleji zapomenout. Trať prologu si vyzkoušeli naostro i „naši“ paraquadaři na svých speciálech. Trénovali i sobotní tratě, ale některé pasáže byly pro čtyřkolky nesjízdné, tak si aspoň zajezdili.

V sobotu se na start postavilo 96 riderů, což je slušné číslo na prázdninový termín. Úvodní RZ prolétl nejrychleji vítěz prologu Tomáš Huňa, od druhého testu však převzal pozici lídra Jirka Gergel a v těsném náskoku šesti desetin ji udržel až do cíle.

Gergel

„Závodu na Kopné jsem zúčastnil úplně poprvé. Proto mě takový výsledek velmi potěšil, i když jsem „musel“ přerušit dovolenou v Chorvatsku. Na superrychlých tratích se klasicky závodilo na 150%. Krátký déšť pět minut před startem nás postrašil, ale naštěstí s tratí to ani nehlo, tak nezbylo nic jiného, než jít do toho zase naplno“, zhodnotil závod Jiří Gergel, který posunul husarský kousek Rudy Müllera o kousek dál. Z Chorvatska totiž dojel autobusem a nazpět letěl letadlem… Inu, když WBS miluješ, tak není co řešit.

Kikindra Kikin Krhánek výstižně popsal tradiční boje v hardtailech: „Za mě perfektní závod. Od první RZ za to pořádně tahal Marťás Bednařík a my se za ním tahali o desetinky. Po změně tratí šlo do tuhého, začalo se trochu chybovat. Mně naopak vše sedlo a zatáhl jsem to na jedničku, kterou se podařilo potvrdit v poslední RZ“. Juniorskou kategorii vyhrál Tomáš Kolečík, před Filipem Chlupem. Ondra Kolečík tradičně ovládl kategorii nejmladších Střelců do 15 let.

Ženy se tentokrát sešly pouze tři a nejrychlejší byla Míša Šantavá před Klárou Olšákovou. V kategorii Gentleman do 45 let zvítězil Martin Hoferek, jedna z legend zlínského downhillu a tradiční účastník závodu na Kopné. V absolutní klasifikaci skončil pátý. No, a nejstarší Legendy nad 45 let vyhrál Leo Mácha.

Jelikož se mikrofonu opět ujal skvělý Peca Mach, mohl si Haff v klidu užívat závodu za řídítky svého endurka. V cíli jsme Jirku Haferníka požádali o svůj pohled na tento povedený závod: Fagus bikerally Kopná nezklamala a vyšla na topovou jedničku. Lokalita protřelá rally nabídla závodníkům i divákům neskutečně rychlé a náročné RZ. Všudypřítomný prach závodníkům ztížil loterii pneu a v mnoha soubojích o příčky nejvyšší se rozhodovalo právě v tom, kdo se více opře do gum. Bikerally Kopná má své pevné místo mezi lokalitami WBS. Jsem za to rád, protože takový povrch a profil trati, dvakrát protínající hlavní silnici, prostě nikde nezažiješ. Horizonty, prach, rolety, drop do účka s přetížením snad 8G, točky na louce kde i mistři padají, nejutáhlejší odklopené točky v prachu. Prostě paráda.“

Na závěr dodejme, že Gergel Woodbike series se nám přehoupla do závěrečné třetiny a předposlední závod seriálu nás čeká příští týden v kultovní lokalitě na „Lesňáku“ za zlínskou hvězdárnou. See you…